Fotíme mobilem #7: Zoom

Tentokrát bych rád předvedl, jaké možnosti, ale i úskalí se skrývají při použití zoomu u vašich mobilů.

Sám vlastním model S23 Ultra, proto budou i ukázkové fotografie většinou z tohoto modelu, ale principy platí i pro základní modely S23 a S23 + a další modely z nižších řad. Jen je třeba pamatovat na to, že starší a nižší řady mohou podávat ne tak dobré výsledky zvláště za ztížených podmínek.

Co je vlastně ten zoom? Jedná se o přiblížení. Není asi třeba velkou představivost k tomu, abychom vymysleli příklady, kdy se taková věc hodí. Ale kromě naprosto toho prvního, co nás napadne – prohlédnout si zblízka něco, co je daleko, se zoom dá použít i různým jiným hrátkám.

Jako první příklad použití zoomu vložím svoji oblíbenou fotografii pořízenou ještě S22 Ultra ve Wrocławi v Polsku. Při focení katedrály (někde na té věži zrovna byla manželka s dcerou) se mně zdálo, že něco nehraje – a po přiblížení ejhle:

Zde je již v plné kráse. Opravdu úchvatná podívaná to byla!

Tady jsem využil optický zoom, takže nedošlo ke ztrátě kvality obrazu (přesněji níže). Fotografie je plně použitelná i pro tisk do velikosti asi A4 ve fotokvalitě, ale z vlastní zkušenosti vím, že obraz A2 není problém.

Další použití je získání nečitelné informace. O jarních prázdninách jsem byl s dcerou na zámku Książ v polském Wałbrzychu a dceru zaujalo, že lampy v podloubí nejstarší dochované chodby na sobě mají nějaký štítek. Byli jsme zvědaví, co na něm je a tak jsem si ho vyfotil:

První fotografie je na základní foťák spíše pro získání perspektivy, druhá zoom 3x – ten moc nepomohl, ale už na třetí fotografii se zoomem 10x začal být štítek čitelný. Opravdovou magii mobil ale předvedl po přitáhnutí na maximální přiblížení a jak můžete vidět, i ve špatných světelných podmínkách je po zásahu software (AI) štítek dobře čitelný. Důležité je si uvědomit, že v tomto okamžiku software obraz dokresluje, takže je klidně možné, že ve skutečnosti kousek písmenka chybí nebo je malinko jinak, důraz je zde na použitelnou informaci, ne na věrnost.

Osobně toto používám poměrně často, přece jen oči už nejsou, co bývaly a díky digitálnímu zoomu si můžu přečíst nápisy, které pouze s brýlemi spíš jen tuším. Nebojte se tedy použít digitální zoom, je to velice dobrý sluha, pokud od něho nemáte nereálná očekávání.

Zoom má kromě přiblížení ještě jednu zajímavou vlastnost: mění perspektivu. Čím větší zoom použijeme, tím je obraz plošší. Jako příklad jsem nafotil podloubí v Novém Městě nad Metují:

Jak vidíte na tomto příkladu, na první fotografii, pořízené ultraširokým objektivem se zdá podloubí úzké a dlouhé, ale čím větší zoom použiju, tím se zdá širší (protože v záběru chybí oblouk a zdi) a kratší. U poslední fotografie to skoro vypadá, jako bych stál téměř u konce podloubí, ale spočítejte si světla na stropě a ověřte si, že na obou fotografiích je skoro stejný záběr. Ale jiná perspektiva velkého zoomu způsobuje pocitové zkrácení vzdáleností.

Pokud chcete tedy dodat fotografii prostor, foťte na širší ohniska, pokud naopak chcete obraz zplacatit, volte delší ohnisko. To se může hodit, když fotíte portrét někoho s delším nosem…

Další věcí, na kterou má zvolený optický zoom vliv, je hloubka ostrosti. O ní píšu ve starším článku zde: Fotíme mobilem #1 Ostrost . V praxi jde o to, že zatímco na nejširším ohnisku bude ostrá prakticky celá fotka, čím delší ohnisko použijeme, tím menší rozsah bude zaostřený. Toho se dá s výhodou využít při focení portrétu – ale pozor na výše zmíněnou změnu perspektivy! Portrét focený na 10x zoom už většinou není moc lichotivý.

Zde si dovolím využít výstup z workshopu, kde jsme demonstrovali právě vliv ohniskové délky při focení portrétu (Canon 40D, ohniska 50, 85, 100, 135, 200 a 400 mm, clona 4-5.6):

Vraťme se ještě jednou k S23 a focení podloubí, resp. tentokrát šachty v dole v muzeu Stará kopalnia opět v polském Wałbrzychu:

Na první pohled je efekt podobný jako při focení podloubí výše. Při větším přiblížení se ztrácí dojem prostoru, zato postava, která je na první fotografii neznatelná, je tak blízko, že můžeme zkoumat detaily. Můžeme? Když se podíváte na fotografie ve větším rozlišení, nejspíš vás hned praští do očí, jak jsou neostré. To je dáno tím, že zatímco za denního světla v podloubí stačilo použít ISO 50, v podzemí se ISO zvedlo na 3200. To je hodnota, se kterou už mají problémy zrcadlovky střední třídy! Přestože se s tím S23 Ultra poprala velmi dobře, pokud vám záleží na ostrém obrazu, je třeba brát v potaz, že objektivy s větším zoomem mají horší hodnuty světelnosti, což se projevuje hlavně při špatném osvětlení.

Zde si dovolím ještě jeden příklad ohledně změny perspektivy:

Dělo focené na ultraširoké ohnisko a na široké ohnisko. Zde jsem šel schválně poměrně blízko, takže změna perspektivy způsobená širokým ohniskem je velice dobře patrná. Nikdy, opravdu nikdy to nezkoušejte při focení vaší partnerky, protože pak byste mohli zůstat hodně dlouho bez večeře…

Několik tipů závěrem:

Zoom je dobrý sluha, ale zlý pán. Nezoomujte jen proto, že to jde. Většina záběrů vypadá nejlépe na hlavním objektiv, díky vyvážené perspektivě a v neposlední řadě i díky tomu, že hlavní fotoaparát mívá nejlepší parametry (a teď opravdu nemyslím megapixely).

Snažte se používat optický zoom, tzn. hodnoty 0.6, 1, 3 a u modelu Ultra 10. Pokud nastavíte přiblížení mezi těmito hodnotami nebo vyšší než 10, aplikuje se digitální zoom, který bude vždy méně kvalitní (ale zase je díky AI kvalitnější, než výrez dělaný později).

Pokud fotíte v horších světelných podmínkách, může mobil automaticky přepínat objektiv na nižší zoom s tím, že následně udělá výřez. Pokud tomu chcete zabránit, nainstalujte si aplikaci Camera Assistant (to udělejte vlastně v každém případě) a v nastavení vypněte volbu Automatické přepínání objektivu.

Pamatujte také na to, že objektivy s větším zoomem mají horší světelnost, takže při špatném osvětlení nebudou obrázky kvalitní (bude na nich šum). Zvažte, jestli nefotit raději na základní ohnisko, které si s nízkou hladinou osvětlení poradí lépe.

Pozor na rozmazání fotografie pohybem. Více o tom píšu ve svém dřívějším článku zmíněném už výše (Fotíme mobilem #1 Ostrost) – čím delší ohnisko, tím kratší čas je třeba použít. Stará poučka říká, že v ruky udržíte čas rovnající se převrácené hodnotě ohniskové vzdálenosti, ale to v době pokročilých stabilizací už neplatí. Co ale platí stále stejně je, že pokud se pohybuje něco na scéně, tak zatímco na širokém záběu se to posunu o nějaké dva pixely, což ve finále nepoznáte, u 10x zoomu to může být i 100 pixelů a třeba z míče nebo dítěte bude jen rozmazaná šmouha.

A poslední tip: pokud už fotíte Měsíc na 100x zoom, nedávejte ho do veřejných galerií :winking-face:


Categories:

Tags:


Comments

2 komentáře: „Fotíme mobilem #7: Zoom“

  1. […] ale já například tento zoom používám hlavně v okamžiku, kdy potřebuju přečíst nějaký nápis v dálce a pak je mně jedno, že obraz není dokonalý; důležité je, že je daný nápis […]

  2. […] Fotíme mobilem #7: Zoom […]