Přesný plán aktualizací – neexistuje

K napsání tohoto článku mě motivovala každoročně se opakující hysterie kolem aktualizací. Odvážnější nebo možná jen méně informovaní zjišťovali, jak nahrát betu. Majitelé nejnovějších vlajek 3x za hodinu kontrolovali, jestli už aktualizace dorazila. Majitelé starších modelů závistivě pokukují po majitelích S23, kteří poté, co v prvních sekundách po uvolnění updatu aktualizovali, nyní mohou nadávat, že hodiny na AOD mají jiný font. Majitelé ještě starších modelů se ptají, jestli se nedá stáhnout APK s OneUI6.

Do toho se objevil článek odkazující na příspěvek na fóru, kde nějaký moderátor zveřejnil přesný plán aktualizací na OneUI6 model po modelu, den po dni. Včera měl podle něho být aktualizována druhá nejnovější vlajka a… nebyla. Jen ve vlákně o S22 máme tři příspěvky na téma „dnes jsem měl mít OneUI6 a nemám, jak to?“

Věc se má tak, že neexistuje žádný veřejný seznam aktualizací. Určitě existuje interní plán, ale kdo se někdy aspoň vzdáleně dostal k vývoji většího projektu dobře ví, že plánovat přesný datum vydání je velice ošidné a v dnešní době se od toho upustilo.

Má to několik důvodů a pokusím se nastínit aspoň některé:

  • V poslední chvíli může být nalezena chyba. Projekt typu OneUI je obrovský a beze sporu obsahuje spoustu chyb. Murphyho zákon říká, že odstraněním jedné chyby se do projektu zavedou dvě další. To je naštěstí jen humorný výrok, který navíc vznikl před rozmachem unit testů a automatizovaného testování, ale pravdou je, že chyby v programech existují a budou existovat.
  • Pro velké společnosti platí: neslibovat. Když jsem pracoval v americké firmě, která vyvíjela software pro veřejnost (software na správu sítí, používá se i na vojenských letadlových lodích), první věcí, kterou nám řekli, bylo: „Pokud budete komunikovat se zákazníkem, tak i kdybyste měli v ruce opravu a byli si jistí, že zítra půjde ven, nesmíte slíbit ani přibližný termín.“ Vždy se používala formulace „bude opraveno v následujícím releasu“.
    Důvodem je výše zmíněné: může se najít jiná chyba, která vydání pozdrží a pro společnost je lepší mít zákazníka, který se ptá na termín aktualizace, než zákazníka, který má v ruce argument „slíbili jste tento datum a nedodrželi“. To je dáno kombinací amerických zákonů (ano, vím, že Samsung není americká společnost a ne, neznám zákony v Koreji, ale ono to bude podobné) a přístupu akcionářů.

Kombinace výše zmíněných faktorů vzniká situace, kdy si společnost může vybrat z následujících přístupů:

  • Zveřejníme přesný plán: to by znamenalo velké riziko při jeho nedodržení, mohlo by to mít vliv na hodnotu akcií, proto by ten plán musel mít rezervy. Pak by vyvstala otázka, co dělat, bude-li vývoj v předstihu. Když se plán nedodrží a aktualizace se vydá dřív, lidi budou spokojení, ale důvěryhodnost firmy klesá a z plánu se stejně stává bezcenný dokument. Navíc pokud by byl plán „bezpečný“, musela by tam být rezerva, takže by to vypadalo, že aktualizace budou pozdě, a to by opět mohlo mít vliv na hodnotu akcií.
  • Nezveřejníme nic: lidi náš sežerou ve fórech, budou spekulovat. Na cenu akcií to vliv nemá, akcionáři ví, že vždy budou jedinci (ano, jedinci: telefonů Samsung se prodá obrovské množství, ale na fórech jsou řekněme desítky až stovky lidí celosvětově, které řeší, jestli novinka vyjde dnes nebo zítra), kteří nebudou nikdy spokojení.

Když se podíváte na reálná data, určitě přiznáte, že Samsung je v současné době na špici nejen z hlediska přístupu k aktualizacím. Pokud se zeptám Barda na datum vydání Androidu 14, dostanu tuto odpověď:

Plná verze Androidu 14 byla vydána 15. listopadu 2023. První zařízení, která obdržela aktualizaci, byla řada Samsung Galaxy S23. Následovala je řada Google Pixel 7 a další zařízení od dalších výrobců.

Co může kdo chtít víc?

Ještě se vrátím k tomu, jak je možné, že vycházejí články s daty aktualizací. Děje se to bohužel proto, že hlavním zájmem většiny současných médií není snaha přinášet pravdivé a komplexní informace, ale vydělávat. To by nemuselo být až tak špatné, kdyby hodně médií nesklouzlo k rezignaci na ověřování informací či dokonce k záměrnému zveřejňování informací nepřesných až lživých a zveřejní kde co, jen aby měly čtenost. Ty serióznější to aspoň obalí slovy „spekulace“, „odhad“ či „neověřená informace“. Často se používá slovo „únik“. Neodvážím se tvrdit, že k únikům nedochází, ale na druhou stranu lidé, kteří mají opravdu přesné informace, podepisují mlčenlivost a jsou na pozicích, kdy jim nestojí za to, aby tyto informace pouštěli dál.

Pamatujte, že ano fórum Community není oficiálním zdrojem informací. Jediný mně známý oficiální zdroj jsou tiskové zprávy. Ohledně aktualizací je k dispozici stránka s plánem, ale jen z pohledu frekvence vydávání updatů. Zde si můžete zkontrolovat, v jakém režimu je práve nyní váš model. A mimochodem, i zde najdeme zmínku “Availability of security update support may vary by device and market. Security update availability will depend on factors including but not limited to complexity of the update, hardware specifications, as well as chipset vendor and 3rd party’s support.

Doufám, že se mně podařilo aspoň trochu osvětlit situaci ohledně plánování aktualizací. Pokud stále čekáte na novou verzi, využijte čas k tomu, abyste si zkontrolovali zálohy a nestresujte. Jsou důležitější věci, než nová verze OneUI.


Categories:

Tags:


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *