Má smysl používat speciální režimy fotoaparátu?

Možnosti tématu

Ať už vlastníte kterýkoliv mobil řady Galaxy, můžete se spolehnout, že součástí systémové aplikace Fotoaparát je pokročilý automatický mechanismus, který vám umožní pořizovat nejlepší možné fotofrafie i v náročných podmínkách.

Existují ale situace, kdy dosáhneme lepších výsledků, pokud automatice trošku pomůžeme. Slouží k tomu mimo jiné režimy fotoaparátu a my se na některé z nich podíváme blíže.

Portrét

Během focení mé kamarádky jsem pořídil několik ilustračních snímků mobilem, konkrétně S23 Ultra. Nejprve cvak na automatiku, druhá fotografie je stále automatika, ale se zoomem 3x, abych rozmazal pozadí. Další fotografie jsou pořízeny v portrétním režimu. Je vidět, že pozadí je více rozmazané a portrétní režim mírně upravil barvy a také mírně upravil vyznění pleti.

Pokud chcete udělat hezkou portrétní fotografii, mohu portrétní režim doporučit.

Noční režim

Tento režim umí mobil aktivovat i automaticky. Pro porovnání zde mám fotografii z nočního Soulu:

První fotografie je pořízena v režimu nočního fota, druhá na běžnou automatiku. Po zvětšení je vidět vyhlazení, které je pro většinu použití žádoucí.

Zde je vidět rozdíl mezi nočním režimem a běžnou automatikou ještě víc, protože jsem použil zoom 3x. Zoom objektiv má horší světelnost, proto bylo třeba použít vyšší ISO, což vede k vyššímu šumu. Noční režim si s tím poradil, běžný režim ne. 

Noční režim mohu určitě doporučit, zvláště pokud se jedná o statické snímky. V případě použití jiného, než základního objektivu je noční režim nutnost.

Jídlo

Znáte to: co není na sockách, to se nestalo. A nic nenaštve “kamarády” víc, než fotka dobrého jídla.

První fotka je vždy na automatiku, druhá v režimu jídlo. V režimu jídlo se zobrazí kruh, do kterého umístíte pokrm a mobil se už postará o to, aby se sliny sbíhaly i zarytému veganovi se silnou cukrovkou.

Pokud si fotíte zajímavá jídla a chcete, aby fotografie vypadaly co nejlépe, mohu tento režim určitě doporučit.

Panorama

Připomeňme si výhled na zemi zaslíbenou zpoza jižní hranice z observatoře Dora. Chcete-li zachytit opravdu široký záběr, můžete použít ultraširoký objektiv a nebo režim Panorama. Pak jen stačí přejet po horizontu a mobil se postará o zbytek.

Pokud chcete mít celý proces pod kontrolou. můžete snímky udělat postupně ručně:

a pak spojit pomocí vhodného software do jednoho snímku:

Výhodou režimu Panorama je, že máte všechno prakticky bez práce a bez dalšího zpracování. Nevýhodou je zkreslení, kterého se nezbavuje snadno. 

Single take

Dovolím si zde demonstrovat videem, které jsem natáčel ještě se zapůjčeným předprodejním vzorkem S20, se kterým byl režim Single take poprvé představen:

Je to skvělá hračka, ne že ne.

Pro

Co tam máme dál? Režim Pro jsem už rozebíral ve své sérii článků o focení mobilem. Umožňuje plnou kontrolu nad všemi parametry – expozičním časem, citlivostí, barevným podáním…

Pokud víte, co děláte, rozhodně využívejte!

Závěr

No a to je pro tentokrát vše. Takový průlet speciálními režimy s malou demonstrací jejich přínosu. Sám jsem překvapený, jak moc mohou být nápomocné.

A co vy, používáte speciální režimy nebo fotíte všechno na základní automatiku?


Categories:

Tags:


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *