Fotíme mobilem #5: v jeskyni

mám za sebou skvělou dovolenou v Betliari (znáte seriál 1890? Odehrává se tam a místní příroda nás natolik oslovila, že jste si tam zajeli) a v okolí se nachází několik jeskynních komplexů, které jsme navštívili. A napadlo mě, že bych mohl sepsat pár tipů, co dělat a nedělat, pokud chcete mít památku v podobě povedených fotografií.

Informujte se

Úplně první, co byste měli udělat, je zjistit si, jestli a za jakých podmínek se v jeskyni může fotit. Někde je to zakázané úplně a v takovém případě máme prostě smůlu. Určitě nedoporučuju zkoušet fotit “na tajňačku”. Někde je fotografování zpoplatněno a je už na vás, jestli vám to za to stojí. Občas je to symbolických pár korun, ale třeba na Slovensku stálo focení stejně, jako dospělý lístek. To v kombinaci s nemožností platit kartou je důvodem, proč se o slovenské jeskyně nepodělím. Naštěstí v sousedních maďarských jeskyních bylo focení zdarma a tak jsem mohl udělat pár edukativních snímků.

Technika

Ideální je samozřejmě (bez)zrcadlovka a stativ. Ale focení se stativem je pro běžné návštěvníky zapovězeno, a protože jsme na webu o mobilech, zaměříme se na focení mobilem. Samozřejmě, čím novější mobil a čím vyšší řada, tím lépe. Pozor na to, že v jeskyních je vysoká vlhkost a nízká teplota, proto zvažte, jestli tomuto prostředí vystavit mobily, které nemají krytí IP68.

Nerušte ostatní

Na Slovensku jsem narazil na chování, které jsem nechápal. Lidé si s sebou nosí baterky a svítí do jeskyní. Neskutečně to narušuje atmosféru nasvětlení jeskyně a o tom, jak příjemné je, když vám někdo posvítí do očí, asi nemusím ani mluvit.

Ze stejného důvodu nefoťte s bleskem. Nikdy. A když…? Ne, NIKDY! V moravském krasu je to přímo zakázané návštěvním řádem, je to velmi nepříjemné pro všechny okolo a ke všemu to fotku naprosto zkazí. 

Vzhledem k tomu, že v Maďarsku nebyl přímo zákaz použití blesku a několik lidí s bleskem fotilo, vyčíhnul jsem si chvilku, kdy jsem nikoho nerušil a vyfotil jednu fotku s bleskem a hned poté bez blesku. Tohle je z S22 Ultra. Má to cenu?

Jak vidíte, barvy jsou mimo a atmosféra je úplně pryč. I když zkusím barvy zachránit v Photoshopu, dostanu v lepším případě něco takového (vpravo mírně upravená fotka bez blesku, která mnohem lépe reprodukuje atmosféru v jeskyni):

Dejte si čas

Samozřejmě tak, abyste nezdržovali ostatní. Doporučuju držet se u průvodce co nejvíc vepředu a rychle vyfotit, co se dá, než přijdou ostatní. Ne vždy to jde, v takovém případě musíte improvizovat. A pamatujte na předchozí kapitolu – nerušte a neobtěžujte ostatní. Nestůjte v úzkých průrvách, neblokujte dlouho nejlepší výhled a snažte se nefotit ostatní návštěvníky. Na druhou stranu, fotka ve špatně (myšleno kvantitativně) osvětleném prostoru chce chvíli času. Noční režim několik sekund, automatika necelou sekundu. V obou případech je třeba, aby byl mobil během focení v klidu, jinak bude fotka rozmazaná. Nejste-li si jistí, fotku zopakujte.

Zde vidíte rozdíl v ostrosti, když jsem spěchal a na druhé fotce, když jsem fotku zopakoval v klidu.

Vyvážení barev

Tohle je oříšek. Za běžných okolností doporučuju fotit na automatiku, ale ta zahazuje teplé nasvícení a vytváří spíše neutrální, šedivé snímky. Na druhou stranu dokonale využívá možností senzoru. Zkoušel jsem fotit na střídačku na automatiku a v režimu Pro, kde lze vyvážení bílé nastavit ručně, případně aplikace Expert RAW, která dávala asi nejlepší výsledky. Navíc když RAW načtete třeba v Photoshopu, dostanete i něco takového:

Zde je pro porovnání výstup z automatiky a Pro režimu. Automatika díky AI produkuje ostřejší fotky, Pro režim zase věrnější barvy. Protože barvy zachránit jde, ale ostrost už mnohem hůř, doporučuju buď Expert RAW nebo automatiku.

Vlevo Pro režim s ručním nastavením barev, vpravo automatika. Atmosféra je v háji, ale zase je to ostřejší.

Zde bych ještě zmínil HDR – určitě vypnout. Jeskyně jsou plné kontrastů a výsledkem HDR je fotka, kde jsou nasvětlená místa šedivá. Ano, uvidíte tam kresbu, ale atmosféra je v – no vy víte kde.

Noční režim

Mobily Samsung umí noční režim. Když jsem ho zkoušel na scéně, kde bylo poměrně dost světla, nevidím rozdíl mezi fotkou pořízenou s nočním režimem a bez:

Resp. noční režim bude asi ta prosvětlenější, ale nedokážu říct, co je vlastně lepší.

Pokud se ale octnete v místě, kde je fakt málo světla (tady byla téměř úplná tma), může to být zajímavé:

Rozlišení

Základní nastavení S22 Ultra je 12 Mpx, kdy se 3×3 pixely spojují do jednoho. Ve většině případů je to asi nejlepší řešení. Pokud přepnete na 108 Mpx (v takovém případě doporučuju zapnout vylepšení detailů), sice získáte teoreticky prokreslenější fotku, ale zase se nepoužije tak dobře AI a vysoké ISO to zase zabije. Kromě opravdu zajímavých a dobře nasvětlených scén to spíše nedoporučuju.

Pro srovnání výřez ze 108 Mpx a 12 Mpx.

Závěr

Fotografování v jeskyních patří mezi náročnější disciplíny a je dobré vědět, co a proč děláte. 


Categories:

Tags: